Przez Administrator | 22-06-2020 | 0 Komentarzy

Praca spedytora – jakie są wymagania?

Głównym zadaniem spedytora jest  organizacja i realizacja dostaw z punktu A do B. Wykonuje on swoją pracę w imieniu klienta, do którego należy transportowany adunek. Jest to dosyć trudny zawód, ponieważ wymaga dużej odporności na stres oraz specjalistycznej wiedzy z dziedziny spedycji, transportu i logistyki. Przeczytaj dalszą część artykułu i poznaj szczegóły omawianej profesji!

Jakie są wymagania
względem spedytora?

Praca na stanowisku spedytora jest bardzo odpowiedzialna i często wykonywana pod presją czasu. Od pracownika oczekuje się dyspozycyjności, skrupulatności, zdolności analitycznych i negocjacyjnych. Oprócz niezwykle istotnych kompetencji miękkich powinien on mieć wyższe wykształcenie, najlepiej z zakresu logistyki i transportu lub ewentualnie średnie uzupełnione dodatkowym kursem. Ważna jest oczywiście praktyka w zawodzie oraz znajomość języka angielskiego.

Rodzaje spedycji

Ze względu na rodzaj i obszar wykonywanej pracy można wyróżnić spedycję:
– morską
– lotniczą
– kolejową
– drogową
– krajową
– międzynarodową.

Z powyższego podziału wynika, że osoba wykonująca ten zawód nie musi koniecznie znać się na wszystkim i wymagania wobec niej mogą się różnić. Na przykład spedytor morski powinien doskonale orientować się zwłaszcza w swojej dziedzinie, utrzymywać dobre relacje z armatorami i wiedzieć, gdzie najlepiej zarezerwować miejsce na przewożony ładunek. Z kolei do obowiązków spedytora lotniczego będzie należał m.in. kontakt z przewoźnikami powietrznymi.

Jakie czynności wykonuje spedytor?

Głównym celem spedytora jest taka organizacja transportu, aby ładunek w możliwie najkrótszym czasie trafił w nienaruszonym stanie pod wskazany w zamówieniu adres.
Do jego podstawowych zadań należy więc:
– wybór odpowiedniego rodzaju transportu,
– kontakt z przewoźnikiem,
– zawarcie umowy na przewóz,
– wystawienie listów przewozowych oraz przygotowanie innych dokumentów,
– ubezpieczenie przesyłki,
– dokonanie odprawy celnej.

Czynności te nie są zawsze obligatoryjne i mogą ulec zmianie w zależności od typu zlecenia. Do zadań spedytora należy również stały kontakt z klientem oraz informowanie go o statusie przesyłki.
Powinien on także oszacować, który środek transportu jest najbardziej opłacalny dla zamawiającego.

Sprawdź najnowsze ogłoszenia o pracę

Praca spedytora wiąże się z wieloma wyzwaniami i trudnościami, ale również jest to bardzo ciekawy zawód, który przynosi mnóstwo satysfakcji. Sprawdź zatem najnowsze ogłoszenia i rozpocznij swoją przygodę ze spedycją. Na naszej stronie czeka na Ciebie wiele interesujących ofert. Spedytor to zawód z przyszłością, dlatego wybierając taką profesję, nie będziesz narzekał na brak zainteresowania ze strony potencjalnych pracodawców. Polska położona jest w centralnym punkcie Europy, zatem wiele międzynarodowych firm logistycznych ma tutaj swoją siedzibę. Aplikować możesz do przedsiębiorstw, które mają swoje biura i magazyny m.in.w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. Baza z ogłoszeniami jest na bieżąco aktualizowana i każdego dnia pojawiają się w niej nowe, interesujące oferty.

Zobacz więcej: TSL praca | Zadania magazyniera | Praca logistyka na czym polega | Spedytor wymagania | Supply chain zakres obowiązków | pracuj w branży TSL | ogłoszenia z ofertami pracy TSL | Praca wózek widłowy kurs