Przez Administrator | 19-05-2020 | 0 Komentarzy

Na czym polega praca logistyka?

Jeśli zastanawiasz się, na czym polega praca logistyka, to tutaj znajdziesz wszelkie informacje na ten temat. W dużym uproszczeniu jest to specjalista, który zajmuje się całością spraw związanych z obrotem towarowym w firmie. Do jego obowiązków należy m.in. zakup materiałów do produkcji, nadzór nad ich dostawą, magazynowaniem, a także wysyłka gotowych wyrobów do klienta. Logistyk może również odpowiadać za przesunięcia towarowe wewnątrz jednostki gospodarczej. Wtedy najczęściej pracuje on na stanowisku specjalisty ds. logistyki wewnętrznej i jego obowiązki zbliżone są do posady magazyniera. Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Duża odpowiedzialność logistyka

Wymagania wobec kandydatów chcących podjąć pracę na stanowisku logistyka, są wysokie. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo odpowiedzialny i ważny w strukturach firmy etat. To od niego zależy, czy materiały dotrą na czas i czy nie będzie przestojów na linii produkcyjnej lub montażowej. Z drugiej strony ilość towarów na magazynie powinna być jak najmniejsza, żeby nie
generować niepotrzebnych kosztów. Logistyk musi więc mieć zmysł ekonomiczny, aby umieć oszacować, ile produktów ma znajdować się w hali lub punkcie sprzedaży. Poniżej zestawiliśmy zakres obowiązków specjalistów na danych stanowiskach.


Specjalista ds. logistyki zewnętrznej

Specjalista ds. logistyki wewnętrznej
Obowiązki: zakup materiałów do produkcji, nadzór nad dostawami, magazynowaniem oraz dystrybucją gotowych wyrobów do klienta. Stały kontakt z przewoźnikami, firmami spedycyjnymi, dostawcami, klientami. Obowiązki: przesunięcia międzymagazynowe, wystawianie dokumentów, sprawdzanie stanów magazynowych, nadzór nad pracą magazynierów. Współpraca z innymi działami firmy.

Pożądane cechy

Pracownik działu logistyki powinien mieć również zdolności analityczne, być dobrym planistą, a także wykazywać się odpornością na stres. Ważne są też umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne oraz interpersonalne. Oprócz kompetencji miękkich istotne jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku oraz wykształcenie kierunkowe. 

Logistyk powinien znać podstawowe zasady i pojęcia z dziedziny zakupów, transportu i magazynowania, np. just in time, FIFO, LIFO. Pracodawcy oczekują również umiejętności obsługi specjalistycznych programów komputerowych klasy ERP, a także wiedzy na temat wystawiania dokumentów magazynowych oraz listów przewozowych. Najczęściej konieczna jest również przynajmniej podstawowa znajomość jednego języka obcego w mowie i piśmie.

Sprawdź aktualne wakaty

W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo ofert, które skierowane są do kandydatów szukających pracy na stanowisku logistyka. Stworzyliśmy profesjonalną platformę rekrutacyjną, która łączy pracowników z pracodawcami. Dla firm przygotowaliśmy specjalną propozycję, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży. Przedsiębiorstwa mogą wybrać optymalny dla siebie pakiet usług i skorzystać z wyjątkowej promocji cenowej. Z nami poszukiwanie specjalistów jest znacznie tańsze, szybsze i bardzo efektywne. Jeśli prowadzisz firmę lub jesteś osobą, która poważnie myśli o karierze w branży logistycznej, to już dziś skorzystaj z oferowanej pomocy i rozwiązań informatycznych.

Zobacz więcej: TSL praca | Zadania magazyniera | Praca logistyka na czym polega | Spedytor wymagania | Supply chain zakres obowiązków | pracuj w branży TSL | ogłoszenia z ofertami pracy TSL | Praca wózek widłowy kurs