Przez Administrator | 21-04-2020 | 0 Komentarzy

Kurs na pracę operatora wózka widłowego – o czym należy pamiętać?

Pełnienie funkcji operatora wózka widłowego wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Jest to konieczne między innymi ze względów bezpieczeństwa, ponieważ kierujący takim pojazdem może uszkodzić powierzone mienie, jak i wyrządzić krzywdę osobom znajdującym się w magazynie. Dlatego operator powinien przejść specjalistyczne szkolenie, na którym pozna szczegółowe zasady obsługiwania wózka widłowego. Z dalszej części tekstu dowiesz się, kto może udać się na taki kurs i jak on przebiega. Sprawdź koniecznie!

Kto może zostać operatorem wózka widłowego?

Aby zapisać się na kurs, trzeba spełnić wymagania formalne. Przyszły kursant musi być osobą pełnoletnią, mieć co najmniej wykształcenie podstawowe, a także posiadać aktualne badania lekarskie oraz psychotechniczne. Warunki nie są więc zbyt wygórowane, a najważniejszy jest przede wszystkim dobry stan zdrowia i sprawność fizyczna. Operator wózka podczas wykonywania obowiązków służbowych musi wykazywać się refleksem, chęcią do ciężkiej, powtarzalnej pracy oraz odpornością na stres i przemęczenie. Niekiedy stanowisko wymaga również podjęcia czynności w godzinach nocnych oraz weekendy.

Przebieg kursu

Nauka, która powinna trwać minimum 35 godzin, podzielona jest na dwa bloki tematyczne i składa się z: części teoretycznej oraz części praktycznej.

Kursant podczas wykładów poznaje m.in. kwestie związane z budową pojazdów, bezpiecznym przewożeniem ładunków oraz zasady BHP w miejscu pracy. Potem przychodzi oczywiście czas na zajęcia praktyczne. W ich trakcie przyszły operator uczy się właściwego manewrowania wózkiem, transportowania oraz prawidłowego ustawiania palet. Druga część szkolenia obejmuje również czynności związane z przygotowaniem pojazdu do pracy, wymianą butli LPG (jeśli wózek zasilany jest gazem) czy sprawdzaniem poziomu zasilania. Bardzo ważnym elementem kursu są wszelkie kwestie bezpieczeństwa. Choć wypadki z udziałem wózków nie zdarzają się często, to są one przeważnie bolesne w skutkach.

Cena kursu nie jest zbyt wygórowana i najczęściej wynosi około 1000 zł. Możesz również starać się o  dofinansowanie z urzędu pracy lub funduszy unijnych. Warto wybrać taki ośrodek, który oprócz nauki organizuje też końcowy sprawdzian UDT. Dzięki temu wszystko można załatwić w jednym miejscu. Za sam egzamin płaci się dodatkowo.

Rynek pracownika

Po pomyślnym ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu państwowego możesz szukać pracy nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej UE. Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników magazynowych, więc ze znalezieniem wymarzonej posady nie będziesz miał kłopotu. Wejdź na naszą stronę i sprawdź, w jakich lokalizacjach obecnie odbywają się rekrutacje. Pracodawcy poszukują operatorów wózków widłowych m.in. w woj. mazowieckim, wielkopolskim, małopolskim, a także w innych rejonach. Za pracę oferowane są różne stawki – od kwot zbliżonych do pensji minimalnej do sum oscylujących w granicach 3-5 tys. brutto. Operatorzy mogą liczyć też na dodatkowe benefity, takie jak: prywatna opieka medyczna, premie czy dodatki za wykonywanie zadań w godzinach nocnych.

Zobacz więcej: TSL praca | Zadania magazyniera | Praca logistyka na czym polega | Spedytor wymagania | Supply chain zakres obowiązków | pracuj w branży TSL | ogłoszenia z ofertami pracy TSL | Praca wózek widłowy kurs